W dzisiejszych czasach na większości serwisów internetowych można zobaczyć wiele treści opartych na różnego rodzaju obrazach. Bardzo ważna jest więc odpowiednia optymalizacja tego typu treści, aby strony działały w sposób płynny, a prezentowane grafiki nie traciły swojej jakości. Do tego typu optymalizacji coraz częściej idealnie sprawdza się nowy format WebP.
Czym jest WebP i po co się go używa?
WebP to specjalny format dla skompresowanej grafiki różnego rodzaju plików graficznych mający na celu przyspieszyć ładowanie się obrazów oraz zastąpić starsze formaty graficzne typu GIF, PNG czy JPEG. Format ten został stworzony przez Google w głównej mierze po to, aby zmniejszyć rozmiary obrazów i zapewnić szybszy czas ładowania się stron internetowych. Przez zastosowanie tak zwanej kompresji stratnej i bezstratnej format zmniejsza wagę plików nie pogarszając przy tym ich jakości. Jakość obrazów jest porównywalna z oryginałem.
Kompresja PNG vs WebP
Jak podaje Wikipedia rozmiar obrazów PNG przy kompresji bezstratnej WebP (bez utraty jakości) zmniejsza się o 26%. Tła natomiast nadal mogą być przezroczyste. Różnice mogą pojawić się pomiędzy samym obrazem, jego głębią i przestrzenią kolorystyczną.
Kompresja JPG vs WebP
Przy kompresji stratnej obrazów JPG rozmiar zmniejsza się zależnie od jakości takiej kompresji. Przy zachowaniu jakości na poziomie 80% WebP rozmiar obrazów JPG zmniejsza się nawet o 85%.
Dla osób czy też firm, które posiadają na swojej stronie internetowej bądź też w sklepie internetowym dużą ilość zdjęć, produktów, plików graficznych wybór formatu WebP może w znaczy sposób pomóc w szybszym ładowaniu strony. A co za tym idzie ze względu na mały rozmiar pliku, format WebP ma wyraźną przewagę pod względem wydajności, pozycjonowania i przyjemniejszego korzystania ze strony przez klientów, nie tylko z komputerów ale w obecnych czasach na urządzeniach mobilnych.
Zdjęcia 1920 x 1280 px zapisane w Photoshopie z wykorzystaniem wtyczki WebPShop.
Kompresja wagi pomiędzy zdjęciami JPG i WebP to prawie 80%
Pomimo, iż jakość 2 ostatnich zdjęć została zapisana na poziomie 80%, to osobiście nie widzę różnicy w jakości między tymi obrazami w Internecie.
Kompatybilność formatu z różnymi przeglądarkami.
Format WebP jest wspierany i kompatybilny z głównymi przeglądarkami stosowanymi przez użytkowników. Zaliczyć do nich można takie przeglądarki jak Firefox, Safari, Opera czy Google Chrome. Wspieranie przez te przeglądarki formatu oznacza, że dostęp do niego ma większość użytkowników. Podkreślić należy jednak fakt, że przy odpowiednim zainstalowaniu formatu WebP, nie powinno być problemów z poprawnym wyświetlaniem obrazów nawet w przeglądarkach, które nie wspierają tegoż formatu.
Korzystanie z plików WebP w programie Photoshop
Od wersji 23.2 program Photoshop w pełni obsługuje format plików WebP. Pliki WebP można teraz otwierać, tworzyć, edytować i zapisywać w programie Photoshop bez konieczności używania wtyczki lub ustawiania preferencji. Jeżeli natomiast posiadasz starszą wersję możesz pobrać i zainstalować wtyczkę WebPShop od Google.
- Pobierz z witryny firmy Google
- Pobierz bezpośrednio:
- Windows(x64):
https://github.com/webmproject/WebPShop/releases/download/v0.3.3/WebPShop_0_3_3_Win_x64.8bi - macOS (plik ZIP do rozpakowania):
https://github.com/webmproject/WebPShop/releases/download/v0.3.3/WebPShop_0_3_3_Mac_Universal.zip
- Windows(x64):
Instalacja wtyczki
Wtyczki są wczytywane we wszystkich zainstalowanych wersjach programu Photoshop bez potrzeby ich ponownej instalacji.
Podsumowując o WebP
Instalacja formatu w WebP w stronach internetowych niesie za sobą szereg korzyści. Do głównych z nich należy przede wszystkim duże zmniejszenie rozmiaru różnego rodzaju grafik co zdecydowanie przyspiesza ładowanie się strony internetowej. Strona internetowa, na której umieszczane są obrazy o znacznie mniejszym rozmiarze ładuje się bowiem zdecydowanie szybciej. W przypadku tego rodzaju formatu zachowana jest również wysoka jakość grafik. Szybsze ładownie strony internetowej niesie za sobą również inne korzyści niż tylko zadowolenie użytkownika. Dzięki polepszeniu pracy witryny zwiększa się bowiem również jej ogólna ocena będąca jednym z czynników, które są kluczowe w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach internetowych. Strona osiągająca bardzo szybki czas ładowania jest bowiem dużo lepiej oceniana przez boty wyszukiwarek. Inną zaletą tego formatu może być także transparentność obrazów, to znaczy, że można je bez problemu konwertować na odpowiedni format. W formacie WebP możliwe jest również zapisywanie animacji.
WebP niestety nie jest jeszcze tak rozpowszechnionym formatem jak JPG i PNG, jednak już dziś warto się nim zainteresować bo z pewnością będzie zyskiwał na znaczeniu w przyszłości.
Ocena artykułu
Twoja ocena głosowania: